Laiko dovana

Štai Ji ir atėjo, paskuLight and colorstinė vasaros diena. Šiek tiek saulėta, šiek tiek debesuota. Kaip ir ją lydinčios mintys, jau pradedančios kvėpuoti rugsėjo pirmąja. Kad ir kaip tingiai mus lepino karščiu, vasara buvo nuostabi. Laukdami šilumos, mes kartais neįvertiname svarbiausios vasaros dovanos, kurios taip trūksta vėlyvą rudenį ir žiemą. Tai yra šviesa, daug šviesos – ilgos dienos, trumpos žvaigždėtos naktys, žydras dangus, atostogomis spindinčios vaikų akys.

Įdomu būtų paklausti visų į mokyklas ir darželius einančius Lietuvos vaikų, kiek iš jų pasakytų, kad atostogos atsibodo ir jau skubiai reikia į mokyklą ar darželį? Net neabejoju, kad vaikai pasiilgo draugų, mylimų auklėtojų ir mokytojų, tačiau ar daug būtų vaikų, pasiilgusių užsiėmimų ar pamokų?

Kol vaikai lanko darželį, atotrūkis tarp atostogų ir ugdymo metų nėra tokia ryškus. Tėveliai bet kada gali išvažiuoti su vaikais paatostogauti. Tačiau tai pasikeičia vaikams pradedant lankyti ikimokyklinę grupę ir, ypatingai, pradinę mokyklą, kai dienoje atsiranda užduočių, kurias būtina atlikti nepriklausomai nuo vaiko noro ir susidomėjimo. Nemanau, kad tai labai susiję su darželio ar mokyklos gerumu. Paprasčiausiai prisiminkime, kokį didelį poreikį žaidimui turi vaikai. Tai poreikis laisvam žaidimui, kurio tempą nustato pats vaikas ir kuriame rezultatas mažiau svarbus nei procesas.

JAV Stanfordo universiteto ir Danijos Nacionalinio socialinių tyrimų centro mokslininkai nustatė, kad vienerius metus atidėjus ikimokyklinį ugdymą, vaikų dėmesio nekoncentravimas ir hiperaktyvumas sumažėjo 73%. Tyrimo metu išaiškėjo, kad šis poveikis yra ilgalaikis, ir geri elgesio pokyčiai buvo pastebimi ne tik septynmečio, bet ir vienuolikmečio elgesyje.

Norint pakloti gerus pagrindus vaiko psichinei, emocinei sveikatai ir socialinei brandai, minėti mokslininkai pataria vaiką leisti į priešmokyklinio ugdymo grupę ne nuo 5, o nuo 6 metų.

Vienerių metų laiko dovana galbūt nėra lengvai apčiuopiama, tačiau jos vertė vaikui didžiulė. Taip, kiekvienas yra individualus ir vystosi skirtingu tempu, tačiau vaikystė yra tik viena. Juk neatsisakytumėte, jeigu kas nors padovanotų vienerius vaikystės metus?!

Linkime Jums, mielieji, gražios Rugsėjo 1-osios! Tegu ši diena kiekvienam ateina savo laiku ir atneša vidinį norą žengti tvirtą žingsnį į naują pasaulį.

This entry was posted in Blog'as. Bookmark the permalink.