Kartais lėčiau reiškia daugiau

SensorySpaceDivider_edu2_closecolorsKaip atsispirti spaudimui ir pripratimui visur skubėti, turėti kuo daugiau veiklos, jei gyveni mieste ir visi aplink nori daug ir greitai?  Taip priprantame prie greito gyvenimo, kad ne tik sunku sustoti, bet nejučia tempas dar labiau auga. Metai tik prasideda, o mes jau suplanuojame atostogas, keliones, naujus tikslus, naujas dienos rutinas. Pripratę prie tokio tempo, vėl pasijuntame ištuštėję ir suplanuojame dar vieną kelionę, dar vieną užsiėmimą.

Mes, suaugusieji, kaip nors tai išgyvensim – nueisime į jogą, pamedituosime, išvažiuosime į gamtą, valingai nuspręsime, kad visų pinigų neuždirbsime ir atrasime laimę mažuose dalykuose.

Tačiau ką daryti vaikams, kurie ne savo valia yra įtraukiami į tėvų ir ministerijų sukurtus ugdymo planus? Jie pasirinkimo turi mažai. Gali protestuoti, susirgti arba paklusti, jei taip yra pratę.

Magda Gerber, žinoma ir labai gerbiama ankstyvojo amžiaus vaikų edukologė. sakė:

„Veikite mažiau, stebėkite daugiau; taip patirsite daugiausia džiaugsmo.“

Intuityviai suprantu, kad šiuose žodžiuose daug tiesos, tačiau man kyla klausimas, o KAIP tai padaryti? Keista, kad reikia mokytis gyventis lėčiau, ar ne?

Štai keletas svarbių elementų, kuriant aplinką, kurioje vaikai ir suaugusieji, būdami kartu, patirs daugiau džiaugsmo:

Pažinkite vienas kitą

Pasitikėjimu grįsti santykiai yra pirmasis kokybiško ankstyvojo ugdymo požymis. Nieko nėra svarbesnio. Susikoncentruokite į tai, stebėdami, planuodami ir analizuodami veiklą. Vienas kito pažinimas užima laiko!

Sukurkite aplinką, kurioje sakoma TAIP

Kuo paprasčiau, aiškiau ir suprantamiau bus įrengta vaikų aplinka, tuo ramiau ir saugiau jie jausis. Per didelė priemonių ir užsiėmimų įvairovė, ypač neatitinkanti vaiko amžiaus, sukelia bereikalingą įtampą. Aplinkoje turi būti tik tie daiktai, kuriuos GALIMA imti ir tyrinėti. Atsipalaiduokite, leiskite vaikams patiems nuspręsti su kuo žaisti, stebėkite ir būkite šalia.

Dar daugiau stebėkite

Prieš įsiterpdami į vaiko žaidimą, stabtelėkite ir stebėkite kas vyksta. Leiskite net pačiam mažiausiam vaikui parodyti savo požiūrį ar atsakyti į klausimą.

Kartu kurkite ritualus 

Dienos rutinos ir ritualai – ryto ratas, rankų plovimas, valgymas, prausimasis – yra ypatingai svarbus metas, kuriant pasitikėjimą santykiuose. Padėkite vaikams suprasti, ką ir kodėl darote, ko jie išmoksta ir ką jūs pamatote šių ritualų metu.

Atsipirkite norui besąlygiškai įgyvendinti dienos planąNatureTreasures

Mes esame pratę vertinti save ir kitus pagal pasiektus rezultatus, įgyvendintus planus. Tačiau vaikų pasaulyje procesas, būtent žaidimo procesas, yra visų vertingiausių dalykų karalius. Suteikime jiems galimybę nenutraukiamai žaisti, jei matome, kad vaikai yra stipriai įsijautę. Tegu jie žaidžia, net jeigu dienos programa (ne vaikų sugalvota) liks šiandien neįgyvendinta.

This entry was posted in Blog'as. Bookmark the permalink.