Psichologės laiškas. Lėlytės – mergaitėms, mašinėlės – berniukams. Ir ne kitaip!?

Turite dukrytę. Artėja jos gimtadienis. Ar svarstote padovanoti jai traktoriuką? O sūnui – lėlytę? Jeigu jūsų vaikas dar lopšelinio amžiaus, didelio nustebimo tokia dovana greičiausiai nesukelsite. Gal tik patiems bus nejauku ir keista. Jausitės kaip “eidami prieš normas”.

Pasaulyje kuriasi tėvų judėjimai, reikalaujantys panaikinti žaislų skirstymą pagal lytis. Jų didžiausias susirūpinimas – kad tokie žaislai skatina vaikus mokytis savo vaidmenų pagal pasenusius stereotipus: mergaičių žaislai akcentuoja grožį ir namų priežiūrą, o berniukų – sportiškumą, technologijas ir jėgą. Ar žaislai gali paveikti vaikų suvokimą apie savo vaidmenį visuomenėje?

“MergaitišBaldas-žaislas-konstruktoriuskų” ir “berniukiškų” žaislų pasirinkimus lemia ne tik jūsų taip keikiamos reklamos, dėl kurių tenka gerokai pakratyti pinigines, norint įtikti savo princui ar princesei.  Jūsų vaiko pasirinkimus gali nulemti ir vaiko hormonai (mergaitės, turinčios įgimtą endokrininį sutrikimą, maskulinizuojantį išvaizdą ir elgesį, labiau linkusios rinktis berniukiškus žaislus). Iš kitos pusės, žinome, kad socialinius lyties vaidmenis vaikai didele dalimi išmoksta.

Bet tai nereiškia, kad “sugadinsite“ savo mergaitę, nupirkdami jai mašinėlę. Kaip ir nereiškia, kad jūsų berniukas užaugęs elgsis kaip mergaitė, jei tarp savo žaislų turės lėlių.

Nereikia apriboti vaikų vystymosi galimybių ribojant žaislus, su kuriais jie žaidžia. Visi žaislai padeda vaikams lavinti skirtingus įgūdžius. Pvz., konstruktorių statymas – motorinius įgūdžius, moko spręsti problemas. Lėlės ir “namų apyvokos“ žaislai – lavina vaizduotę, kalbą, socialinius įgūdžius. Nepaisant jūsų vaiko lyties, jam reikalingi visi šie įgūdžiai, kuriuos jis stiprina per žaidimą. Žaislai turi tarnauti vaikui kaip įrankiai, padedantys vystytis. Jūsų darbas – suteikti jam tuos įrankius. Net jei reikės meluoti pardavėjai, kad perkate traktorių sau, o ne dukrai.

Negadinate savo vaikų, dovanodami jiems pagal lytį parinktus žaislus. Kaip ir negadinate, jei dovanojate priešingus.

Psichologė Eglė Paulikaitė

 

This entry was posted in Blog'as and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.